Ostrov Bali byl vždy můj sen. Uchvátila mě krásy přírody, úžasně naaranžované jídlo a ubytování s bazény, které mají přepad a výhled do džungle. “Tohle chci zažít”, byla vždy věta, kterou jsem si řekla, když jsem viděla fotku na FB nebo Instagramu.
Sešel se rok s rokem a tak jsme cestu naplánovaly. Letěly jsme my holky z BeComfy. Řekly jsme si, že spojíme dovolenou, marketingový seminář a focení produktů.
1, Letenky, doprava, cestování
Cestovat lowcost nebo si raději připlatit za kratší let? U takto dlouhého letu je lepší si 100% připlatit, ikdyž to bude skoro o 50% dražší letenka. My jsme měly letenky za 13 500 Kč dva měsíce dopředu (zahrnuté všechny lety v ceně) , ALE!!!
Letěly jsme z Londýna, tudíž nízkonákladovkou se dostat do Londýna, samozřejmě na letiště Stansted a vlakem expressem se přesunout na letiště Heathrow a pak směr Bali s přestupem v Číně v Cantonu.
a, Brno – Bratislava (autem)
b, Bratislava – Londýn Stansted (Ryanair) 2,5hod let,
c, Londýn Stansted – Londýn Heathrow (express vlak) 2hod
d, Londýn Heathrow – Canton China airlines 11hod let (6hod čekačka)
e, Canton – Bali China airlines 6hod let
Zpět to bylo to stejné, akorát jsme přiletěly do Prahy a opět nás čekala cesta autem do Brna. Takže jsme strávily dva dny na cestě a pozor ušetřily jsme asi 7tis každá. Naše zkušenost, né nestojí to ani za těch 14tis. Je to hodně náročné, další věc je, že jste omezeni nízkonákladovkou, tudíž jsme cestovaly jen s příručním kufrem, ale stačilo nám to. Já jsem vezla ve svém malém 7kg kufru ještě 16ks legín BeComfy :-DDDD
2, Přílet na Bali
Konečně jsme tady, po dvoudenním cestováním jsme to zvládly. Na letišti jsou směnárny i bankomaty, kde si můžete vybrat peníze. Z několika našich tisícovek se najednou stáváte miionáři na Bali, ale jen v hromadě bankovek. Pocit to byl, ale příjemný. Vyšly jsme z haly a najednou na Vás začalo křičet milion taxikářů, zda máte dolary nebo rupie a kam Vás můžou odvézt. Ukazují Vám kartičky registrace, v mobilu fotky kolik stojí cena
určitých míst. Důležité je, odpověď na otázku, zda na Bali jste poprvé, tak říct NE. Tím Vás tak “neošulí”, ale i tak jsme byly unavené, věděly jsme o drahých taxíkách na letišti, ale za 15km jsme se domluvily na 300Kč a jely.
Tip: Na letišti je wifi, kde můžete použít aplikaci a domluvit si odvoz. Nainstalujte si appku GO-JEK nebo bluebird tam zadáte trasu, zda chcete odvézt motorkou nebo autem. Přibližně Vám to ukáže cenu a pak čekáte na smluvenou cenu a taxi.
Tip2: nainstalujte si WhatsApp, všichni tam komunikují přes něj.
3, První ubytování
Hledaly jsme ubytování kousek od letiště a moře. Byly jsme ubytovány 3km od moře, v krásných domačkách se zelení všude okolo.
Těšily jsme se na skvělé jídlo, vynikající freshe z čerstvého ovoce a dokonalé ceny, protože každý říkal, že Bali je levné a stačí zaplatit jen letenku a pak si tam budeme žít jako králové. Přes Google restaurace jsme si našli v blízkosti pár stovek metrů restauraci s dobrým hodnocením a šly jsme na to skvělé jídlo.
Už cestou z letiště jsme nevěřily, jak může doprava na Bali fungovat. Já řídím několik stovek kilometrů týdně, ale do tohoto bych se asi nepustila. Další průser byl volant na druhé straně. Doprava funguje, kdo zatroubí, ten jede. O dopravě jsem také četla, ale kdo to nezažije, tak se na to podle mě nemůže připravit 😀
Cestou na jídlo jsme nepotkali ani jediného člověka, který by šel pěšky. Všichni jezdili na motorkách nebo autem. Troubili na nás a volali “taxi”? První jídlo na Bali, ochutnaly jsme jejich smaženou rýži, nudle a k tomu si daly fresh. Jídlo bylo trochu ostré, ale chuťově dobré i pití nám chutnalo. Byly jsme dost unavené. Takže hned jsme zaplatily a šly zpátky. Cestou jsme v marketu koupily vody a na ubytování prospaly 6hodin. Časový posun byl náročný, já se přeorientovala až ke konci dovolené.
Druhý den jsme zaspaly snídani, tak jsem se rozhodly jet kousek na památku UluwatuTemple a nasnídat se.
Dojely jsme do restaurace s výhledem na moře a spoustu surfařů. Byl tam skvělý vzduch a byla to zajímavá podívaná. Lidé od pláže procházeli kolem restaurace a najednou vyskočila opice a vzala paní brýle, lidé se snažili, aby je vyměnila za banán, ale nepovedlo se. Opice cenily zuby, šel z nich celkem strach a tak jsme byly poučené, že všechno schováme do batahu. Po snídani jsme jely na UluwatuTemple, měly jsme krátké kraťasy, takže při vstupu, jsme dostaly dlouhý šátek, ze kterého jsme si udělaly sukni.
Temple byl na skále, udělaly jsme fotky, prošly si areál, všude byly opice, z minulého setkání s nimi jsme měly respekt, byli tam i správci, kteří mělé železné tyče, stačilo poklepat tyčí o zem a opice se zvuku bály. Byl tam bazének, kde opice skákaly a plavaly. Já jsem si natáčela video na mobil a vedle sebe jsem na zítce, která byla celkem vysoko měla položený druhý telefon a v jedné sekundě rychlý pohyb a telefon byl pryč. Naštěstí tam byl správce a telefon jsem dostaly zpět. Takže příhoda negativní č. 2 s opicemi. Ale máme na co vzpomínat, trocha srandy musí být.
3, Návštěva Canggu
Do Canggu jsme jely hlavně na seminář o online marketingu k Aki Votrubové. Vezly jsme ji nějaké dárečky a měly jsme individuální hodinu Instagramu. Aki byla úžasná, nějakou dobu na Bali pobývá a tak nám řekla spoustu tipů, doporučení.
Poté jsme odjely do ubytování č. 2 Luxury Boutique Hotel Bali, rezervaci jsme měli 2 měsíce dopředu, měla nás čekat vila 140m2.
No a čekalo nás toto, se slovy máme plno:
No špatná zkušenost, zbytečně to rozepisovat, vrátily jsme se do Canggu, našly si ubytování přes booking u moře a zažily jiné zážitky.
Byly jsme surfovat s Aki, vypadá to jednoduše, ale je to neskutečně náročné. Než jsme vůbec se dostaly do nějaké vzdálenosti, tak nás vlna asi 10x smetla, proud moře nás točil pod hladinou, byla to strašná bezmoc a respeskt. Ale naopak, když jsme chytly vlnu a dřeply si alespoň na prkno a nechaly se unášet tím proudem, tou sílou, bylo to neuvěřitelné. Skvělý pocit, strašně mě to bavilo, určitě se k surfu chci vrátit. Škoda moře, tady z Evropy jsme zvyklí na kříšťálovou nebo azurovou vodu, tam moc nebyla, pokud ji nepřežene přes několik filtrů. Dále bylo tam dost vyplavených odpadků.
Canggu je skvělé městečko turistů, kde je spousta kavárníček, restaurací můžete si tam vyfotit krásné a chutné jídlo. Ceny opět srovnatelné s Českem. Nazvala bych Canggu město pro mladé. Jestli hledáte, kde si zacvičit, tak zde najdete crossfit, fitka, cvičení na pláží, lidé běhají i na jógu si tady zajdete, pak to můžete zakončit masáž nebo surfemí. Ceny masáží jsou polovoviční jako u nás a co jsme vyzkoušely, tak já jsem byla maximálně spokojena. Nikdy jsem lepší masáž snad neměla.
Tip: Cestovat po Canggu můžete přes Go-Jek autem nebo motorkou (neřidiči) a jinak jako na celém Bali si můžete půjčit motorku.
Foto: Aki Votrubová
Foto: Aki Votrubová
Foto: Aki Votrubová
4. Ubytování ve středu ostrava – Ubud – džunge
Tohle mě osobně nadchlo nejvíce, ubytovali jsme se v Avalon Ville, která spíš připomínala hrad nebo pevnost uprostřed džungle. Byl tam naprostý klid, neuvěřitelná příroda a samozřejmě zvířata v podobě ještěrek, mravenců, zpívajícíh ptáků. Zde byla slabší trochu snídaně, ale o to lepší káva. Na Bali se hodně pije jejich káva, která mi připomína naši Meltu a pijou to ve velkém 250ml hrníčku. V lepších ubytováních, kavárnách i restauracích najdete ale klasické espresso.
Výlet na rýžové terasy
Prvně jsmě jely na Swing terasy, vstup byl zdarma. Pohoupaly jsme se na houpačce nad rýžovými terasemi (za poplatek) a vyfotily se ve známých obrazcích (zdarma) – hnízdo, srdce. Rýžové terasy jsou na tomto místě menší. Doporučujeme popojet ještě o set metrů výš a tam jsou rozlehlé rýžové terasy i s houpačkou a obrazcemi, terasy mají hezčí zelenou barvu. Ten pohled byl neuvěřitelný, pro mě jedno z nejkrásnějších míst na Bali, sen, který splnil očekávání.
Monkey Forest
Nad tímto výletem jsme uvažovaly, protože jsme neměly moc dobré zkušenosti s opicemi a tak jsme nevěděly, jestli se nám tam vůbec chce. Nakonec jsme se rozhodli, že to máme cestou domů, tak se tam zastavíme.
Opice byly zvyklé na lidi, bylo tam tedy celkem dost lidí, ale zážitek to byl hezký. Opice se daly vyfotit, měly spoustu miminek. Prošli jsme to za 40min a byly jsme rády, že jsme tento výlet absolvovaly.
Handara Gate
Místo, které na mě dle fotek působilo giganticky, magicky, možná až posvátně. Jede se tam dost strmě, s hodně zatáčkami. Brána byla o hodně menší, než jsme si ji představovaly. U hlavní cesty před průjezdem k bráně se vybíralo vstupné 100kč a na ticketu – 10min shooting. Reálně tam stojí 20-40lidí, čekají až zapózujete a jdou na řadu oni. Přišla mi to taková atrakce, byla to pro mě celkem zbytečná cesta.
Sekumpul waterfall
Vodopád uprostřed džungle, který nám byl doporučen. Na parkovišti jsme zaplatili vstup, mohly jsme si vybrat ze tří možností, dle náročnosti, délky procházky a samozřejmě míst vodopádů. Vybraly jsme si prostřední variantu, Dostaly jsme průvodce, takového mladého kluka, mohlo mu být kolem 25let. Uměl anglicky, což bylo super, protože cestou jsme míjeli spoustu stromů, keřů, kde rostla papája, hřebíček, kokosy a další nejrůznější plody. O všem nám průvodce vyprávěl, i jejich tradiční ovoce jsme vyzkoušeli. Bylo úžasné, jak na jedné trase asi 2 km může být tak bohatá země na všechny tyto plody. Cesta byla z kopce a po nějaké době začaly schody, kterých bylo opravdu hodně. Když jsme míjeli lidi, kteří šli nahoru, tak říkáme “ty jo, ti jsou zadýchaní” a přišla odpověď “však počkejte, co Vás čeká” :-D. No čechy jsme potkali asi 3x na té trase.
Když jsme sestoupali dolů, tak jsme přišli k prvnímu vodopádu, byl to neskutečný pohled, pocit a ta energie, která tam byla. Bylo to nejúžasnější místo na Bali, které jsme navštívily a všem ho doporučujeme. U vodopádů se můžete i koupat, průvodce jsou zvyklí Vás vyfotit, takže jsme měly spoustu společných fotek. Další vodopád byl ještě větší a krásnější. Cesta byla trochu náročnější, přes kmeny stromů, přes řeku, ale dalo se to zvládnout a pocit byl nepopsatelný, Opravdu všem doporučujeme.
5, Jídlo na Bali:
Fáma o levném jídle na Bali. Samozřejmě můžete jíst v místních “Warung” hospodách. My jsme z toho měly celkem obavy, jídlo za sklem v tom horku, všude mouchy, moc jsme tomu zkrátka nevěřily.
Takže jsme jedly v lepších restauracích, kde se dá vyfotit krásné Bali jídlo, ale ceny jsou již podobné nebo i vyšší jako u nás. Samozřejmě chuť a kombinace surovin je tam skvělá. Opravdu jsme si tam pochutnaly, ale také za to zaplatily.
A toto jídlo:
Burger: 135 Kč
Snoothie bowl: 159 Kč
Smothie: 84 Kč
Voda 380ml: 59 Kč
Taxy za servis: 72 Kč
Dohromady bez kávičky= 505 Kč
6, Odpadky
To bylo obrovské zklamání, na Bali je krásná příroda, ale všude se povalují odpadky, které samozřejmě nikdo nefotí. Takže díváte se na rýžové terasy a vedle odpadky. Lidé stále zamétají u svých chrámů, dvorků, ale hned vedle hromada pet lahví, obalů. Je to strašná škoda. I moře vyplavuje spoustu odpadků. Bohužel 🙁
7, Celkové shrnutí
Úžasný zážitek, splění snu, ale očekávání se úplně nenaplnilo. Bali je již hodně turisticky založené, tudíž kde je nějaká atrakce nebo známé místo, tak za všechno se platí. Ve všech větších městech je spoustu taxikářů, kteří na Vás stále pokřikují, další pokřiky přicházejí od masérů nohou, číšníků před restauracemi a v neposlední řadě prodávajících u stánků, kteří chtějí stále smlouvat a prodat Vám všechno za 10x vyšší cenu než je hodnota zboží. Na druhou stranu, dá se s nimi vyjednávat, koupily jsme si ve stánku spoustu šatů, dřevěných misek od kokosu, krásné dřevěné sošky. Dřevěnou sošku jsem usmlouvala z 500tis na 100tis rupií, což je z 800 Kč na 160 Kč. Sošku jsme koupily u rýžových teras, kde byl vyzobrazen sběrač rýže. Pak ve městech byl jen Budha, což nás mrzelo, je to krásný dárek a vzpomínka, koupily bychom jich více, ale bohužel už jsme sošku nikde nenašly.
Na Bali je opravdu nádherná příroda, hlavně džungle, která je pro nás neobvyklá včetně rýžových teras a vodopádů, to jsou místa, které nás opravdu oslovily a nikdy na ně nezapomeneme. Zbytek míst, měst zážitků jako např. surf můžeme zažít v Evropě a není potřeba tak daleko cestovat.
Jsme rády, že jsme si tento sen splnily, ale 100% naše očekávání nebylo naplněno. Zda se nám podaří ještě navštívit Asii, další trip by byl Vietnam, který je prý zajímavější a né tolik “profláklý” oproti Bali. V této chvíli Asie stačila a budeme se těšit z Evropských ostrovů a států, které nám mají co nabídnout a jsou dostuplné finančně, vzdáleností i zážitky.
Celková cena za 15dní včetně 4 dnů cestování, letenek, ubytování jídla, dárků nás stál 80tis pro dvě osoby, kde jsme bydlely ve 4* hotelech, jedly v lepších restauracích a procestovaly skoro všechny známé místa.